Yüce Aytaç Mezbaha

Geniş ve rahat bir çalışma ortamı

Yüce Aytaç Et ve Et Entegre Tesisi

Toplam 5000 m2 kapalı alan üzerinde hizmet vermektedir.

Paslanmaz çelik yollar

Paslanmaz çelik ve galvaniz ile ihtiyaca ve mesleki gereksinimlere uygun olarak tasarlanan yollar parçalama işlemi sırasında etin ve sakatatın zarar görmeden ilgili parçalama bölümlerine gitmesini sağlar.

Deri yüzülmesi ve işlenmesi

Ustalar tarafından deri açılmaya başlanır ve deri yüzme/sıyırma makinesine bağlanmak üzere bir yol açılır.

Daha sonra makine deriyi el değmeden ayırır ve deri paslanmaz çelikten yapılmış olan kanallar sayesinde tuzlanma bölümüne giriş yapar.

Bu kısımda deri tuzlanıp bekletilip dinlenmeye alınır. Daha sonra farklı sektörlerde değerlendirilir.

Karkas et hazırlama

Sakatat, kelle, paça gibi uzuvları ayrıldıktan sonra karkas et hazırlama işlemi için elektirikli testere bandına raylı sistemler sayesinde etler gelir.

Burada yukarıdan aşağı olacak şekilde etin özelliğini bozmadan elektirikli testere yardımı ile ikiye bölme işlemi gerçekleşir.

Karkas et ve dinlendirme

Kesim ve temizleme işi biten henüz mamul yada yarı mamul haline getirilmemiş karkas etler gerek duyulması halinde kol ve but gibi uzuvlardan bölünerek yada bütün halde dolaplar da dinlenmek üzere hazırlanırlar.

Soğuk odalarda ileri teknoloji

Mezbaha bölümünde toplam 500 m2 alan olmak üzere  4 adet soğuk oda bulunmaktadır. Özel soğuk oda panelleri kullanılarak paslanmaz çelik ve galvanizler ile desteklenmiştir. Birleşim yerleri ve derzler hijyenik ve antibakteriyel malzemeler kullanılarak yalıtım sağlanmıştır.

Büyükbaş kesim alanı

Büyük baş kesim alanında canlılara eziyet etmeden İslami koşullara göre veteriner hekim kontrollerinde kesim işlemi gerçekleşir.

Kesim aşamasının başlaması ile birlikte şirket politikası olan sıfır atık projesi de atık kan tankları ile devreye girmektedir.

İleri sistem parçalama

Veteriner hekim kontrollünde İslami usullere göre kesilen hayvanlarımız hidrolik sistemler sayesinde parçalanma işlemine başlanmak üzere tavan  raylarına giriş yaparlar.

İlk Aşama olarak kellenin bedenden ayrılması ve ayak kısımlarının yani paça dediğimiz sakatat grubunun hidrolik makaslar ile kesilmesi ile işlem başlamış olur.

Sakatatların çıkartılması

Ciğer, yürek, böbrek gibi sakatat grubunun çıkartılıp işlenmesi için kullanılan kısıma gelir. Hayvan bedeninden çıkartılan henüz işlenmemiş olan sakatat grubu işlenmesi yada dinlendirilmesi için bir sonraki kısıma aktarılmak üzere işlem yapılır.

İşkembe ve bağırsak çıkartma

Derisinden sıyrılan hayvanlar parçalanmanın ikinci adımı olarak iç organlarının çıkarılması için ilgili bölüme tavan rayları sayesinde getirilir.

İç açma işleminden sonra işkembe, bağırsak ve kırkbayır gibi kıymetli sakatatlar kendi yollarına bırakılarak ilgili temizleme bölümüne aktarılmış olur.

Atık yönetimi

Tesisin içerisinde bulunan atık arıtma ve temizleme sistemi sayesinde doğaya sıfır atık prensibi ile çalışmaktayız. Bağımsız denetçi firmalar ve resmi kurumlar tarafından denetimi ve kontrolü yapılan bu sistemi bölgede kullanan tek kurum olmanın sorumluluğu omuzlarımızdadır. Tarladan sofraya prensibi ile ürünlerin  tüm aşamasında vermeye çalıştığımız hizmetin kalitesini arttırma yolunda teknolojinin en yeni imkanları ile alt yapımızı ve gereksinimlerimizi hergün güncellemekten heyecan duyuyoruz.

Koruyucu önlemler

Fabrikanın iç alanlarında özel dolgulu alev tutmaz malzeme kullanılarak kaplanmıştır. İlave olarak yangın güvenlik tedbirleri ve sistemleri kullanılarak denetlenmektedir.

Su kullanımı

Fabrikanın içi kullanım suları hem giriş hemde çıkışlarda özel filtre ve arıtma sistemi ile kontrol altında olup temizlik amaçlı kullanılan suyun şebekeye karışmadan arıtması yapılmaktadır.